Obsah fóra www.cbjilemnice.com www.cbjilemnice.com
Fórum spolku CBJILEMNICE


Hamachi - vytvořte si vzdálenou síť bez veřejných IP a

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.cbjilemnice.com -> Počítačová technika - Windows
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
admin
Site Admin


Založen: 22.4.2005
Příspěvky: 143

 PříspěvekZaslal: st leden 25, 2006 8:00 am    Předmět: Hamachi - vytvořte si vzdálenou síť bez veřejných IP a Citovat Back to top

Na adrese http://www.hamachi.cc/download lze stáhnout program umožňující vytvoření vzdálené sítě mezi počítači a to bez nutnosti veřejné IP adresy. Ovládání programu je snadné a program je možno stáhnout i v české verzi. Po instalaci programu stačí zadat jméno nové sítě, její heslo a pak standartně ve Windows nasdílíme nějakou složku a můžeme začít... Program dále umožňuje posílání chat zpráv a vzájemný ping. České stránky o Hamachi naleznete na adrese http://www.hamachi.cz
Fórum ve slovenštině, kde najdete mnoho dalších informací o tomto programu je na adrese www.hamachi-games.sk Razz


Naposledy upravil admin dne st leden 25, 2006 6:43 pm, celkově upraveno 3 krát.
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomas_mZaložen: 11.11.2005
Příspěvky: 64
Bydliště: Kunčice n/L

 PříspěvekZaslal: st leden 25, 2006 9:55 am    Předmět: Recenze na ZIVE.CZ Citovat Back to top

Program Hamachi – když počítače odmítají komunikovat

Potřebujete propojit více počítačů, které jsou však za firewallem, mají vnitřní IP adresu nebo z nějakého jiného důvodu nemohou přímo komunikovat? Vzdali jste už všechny pokusy o ruční konfiguraci takřka nemožného? Pak zkuste nenápadnou freewarovou utilitku.

Hamachi je nenápadný malý nástroj, který ale může dokázat velké věci. Jednoduše řečeno, s jeho pomocí může každý vytvořit vlastní virtuální síť a jejím prostřednictvím využívat mezi několika počítači služby, které by jinak byly nemožné. Na strojích, jež se nacházejí za aktivními síťovými prvky omezujícími provoz nebo třeba nemají vlastní veřejnou IP adresu, je někdy velmi těžké zprovoznit služby, které bychom potřebovali. Od přístupu ke vzdálené ploše, k lokálnímu webovému serveru, který může být například součástí administrace nějaké aplikace, k dalším službám. To všechno se někdy, třeba při použití některých typů připojení, špatně řeší. A přitom to poměrně jednoduše vyřešit jde.

Co to je a co to umí?

Hamachi je v instalaci necelých šest set kilobajtů velká freewarová aplikace, která umožňuje mezi počítači, jež by jinak spolu přímo nekomunikovaly, vytvořit serverem iniciovanou P2P síť. Tato síť není omezena použitým protokolem a vůči klientům se chová jako standardní síťový adaptér tak, jak jej známe z Windows. Díky tomu je v podstatě jedno, jakých služeb chceme využívat.

Abychom mohli propojit počítače, které se nacházejí v různých místech internetu, potřebujeme jen zmíněnou utilitu a její servery. Právě server, s nímž nástroj komunikuje, se stará o vzájemnou identifikaci počítačů a funguje tak mezi nimi jako prostředník pro iniciaci komunikace. Samotná komunikace se ovšem odehrává již přímo – server zajišťuje pouze její aktivaci a vzájemné „nalezení se“ počítačů. To všechno se obejde bez obtížného reklamního softwaru, obvyklého u podobných nástrojů, a také bez spywaru, který by se instaloval do počítače současně s klientem.

Jak to funguje?

Po nainstalování balíčku, který je možné si stáhnout z domovských stránek aplikace, následuje instalace. Je možné si vybrat, zda má být nástroj spouštěn při přihlášení se k Windows a kam se mají umístit jeho ikony. Po prvním spuštění následuje přihlášení k serveru, po němž je na začátku každé instalaci aplikace přidělena unikátní adresa. Každý program má také své (volitelné) jméno - přezdívku, pod kterou se identifikuje ostatním prvkům vytvořených sítí. Ale o těch až dále.

Součástí instalace je také vytvoření falešného síťového rozhraní. Přes toto rozhraní se realizuje veškerá komunikace mezi prvky virtuální sítě. Těmi mohou být pouze počítače, v nichž je aplikace nainstalována a aktivována. Z jednoho z nich vytvoříme vlastní síť identifikovanou názvem a chráněnou heslem. Ve všech ostatních počítačích se pak za použití zvoleného názvu a hesla ke své virtuální síti přihlásíme. V rozhraní programu se přítomnost dalších členů projevuje zobrazením jejich identifikátorů a nicků (je možné vybrat si co chceme zobrazit a každému prvku lze přidělit vlastní název).

Přehled o dalších počítačích připojených do privátní sítě tak máme poměrně snadno z hlavního panelu aplikace. Jednotlivé členy sítě můžeme blokovat nebo mazat, nechybí ani možnost opustit síť, případně smazat svou vlastní.

Tím podstatným je ale komunikace mezi prvky virtuální sítě. Hamachi funguje překvapivě pěkně tam, kde bychom přímé propojení mezi počítači vůbec nepředpokládali. Aplikace se dá s úspěchem použít pro propojování mezi stroji na omezených typech připojení, jako je například mobilní GPRS nebo CDMA. Hodí se také tam, kde je přímá komunikace určitého programu ze sítě blokována nějakým prvkem, překladem adres a podobně.

Úspěšnost programu je na velmi dobré úrovni, ačkoliv není zcela stoprocentní. Například pro navázání vzdálené komunikace na administrační rozhraní z HTTP serveru nebo na vzdálenou plochu se ovšem hodí dokonale. Samotná komunikace probíhá po UDP, což značně zvyšuje pravděpodobnost úspěšného propojení ve velmi různorodém prostředí.

Pokud jde o ovládání aplikace, její rozhraní se sestává ze tří tlačítek. Jedno slouží k připojování k serverům systému, druhé pak konfiguruje sítě (jeden klient se může účastnit vícera), další pak otevírá konfigurační okno. V něm je možné volit z několika možností a nechybí ani funkce poloautomatické aktualizace klienta.

A co bezpečnost?

Komunikace v rámci soukromé sítě vytvořené s Hamachi je šifrována a každý klient se identifikuje svým klíčem vytvořeným při prvním spuštění. Komunikace prostřednictvím aplikace by proto měla být bezpečná, je ale pochopitelně otázkou, nakolik této bezpečnosti můžeme věřit – přenášet data o životní důležitosti pomocí Hamachi vytvořené privátní sítě asi příliš doporučit nelze. Pro běžnou práci by ale šifrování mělo stačit.

Omezení?

Klient Hamachi je omezen současným počtem připojení ve virtuální síti (16), ale to nijak nesnižuje jeho použitelnost. Systém přímého propojení mezi počítači, či přesněji jakési VPN založené na serverech zprostředkujících navazování komunikace, je velmi dobrá aplikace. Podle autorů programu i podle zdrojů dostupných na internetu, neobsahuje klient žádný spyware ani nic, co by mohlo být výrazným bezpečnostním smítkem.

Proto, pokud potřebujete vytvořit fungující síť napříč internetem a vaše počítače spolu pro spletitost infrastruktury a její omezení odmítají komunikovat, doporučujeme k vyzkoušení. Klient se v současné době nachází ve stavu pilotního provozu a testování, ještě tedy nedozrál do „ostré“ verze. Nezbývá než doufat, že po jejím uvedení nebude následovat povinné zavedení poplatků za službu nebo jiná zrada typu vynucené reklamy.

zdroj: www.zive.cz
 
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Anonymní


 PříspěvekZaslal: čt červen 15, 2006 11:24 am    Předmět: Re: Hamachi - vytvořte si vzdálenou síť bez veřejných Citovat Back to top

admin napsal:
Na adrese http://www.hamachi.cc/download lze stáhnout program umožňující vytvoření vzdálené sítě mezi počítači a to bez nutnosti veřejné IP adresy. Ovládání programu je snadné a program je možno stáhnout i v české verzi. Po instalaci programu stačí zadat jméno nové sítě, její heslo a pak standartně ve Windows nasdílíme nějakou složku a můžeme začít... Program dále umožňuje posílání chat zpráv a vzájemný ping. České stránky o Hamachi naleznete na adrese http://www.hamachi.cz
Fórum ve slovenštině, kde najdete mnoho dalších informací o tomto programu je na adrese www.hamachi-games.sk Razz
Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
 
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra www.cbjilemnice.com -> Počítačová technika - Windows Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.